top of page

A Story to Watch Group

Public·13 members

Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin Hakimləri: Reytinq, Təcrübə və Təhsil


Şeki Apellyasiya Mekhemesi: Nedi̇r ve Ne İşleyi̇r?
Şeki Apellyasiya Mekhemesi, Azerbaycan Respublikasının yargı sisteminde önemli bir role sahip olan bir yüksek mahkemedir. Bu makalede, Şeki Apellyasiya Mekhemesinin tarihini, yapısını, yetkilerini, faaliyetlerini, iletişim bilgilerini ve son haberlerini öğreneceksiniz.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Tarihi
Şeki Apellyasiya Mekhemesi, 1998 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının kabul edilmesiyle kurulmuştur. Anayasanın 127. maddesine göre, apelyasyon mahkemeleri, ilk derece mahkemelerinin kararlarını, hükümlerini ve diğer yargı işlemlerini gözden geçirmekle görevlidir. Şeki Apellyasiya Mekhemesi, Azerbaycan'ın kuzeybatısındaki 11 bölgenin (Balaken, Gakh, Gabala, Guba, Gusar, Ismayilli, Oguz, Sheki, Shabran, Shamakhi ve Zagatala) apelyasyon mahkemesidir.
şeki apellyasiya mehkemesiŞeki Apellyasiya Mekhemesinin Yapısı
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Başkanı
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin başkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve Milli Meclis tarafından onaylanan bir hakimdir Şeki Apellyasiya Mekhemesinin başkanı, şu anda İlham Əliyevdir. İlham Əliyev, 2010 yılında bu göreve getirilmiştir. İlham Əliyev, daha önce Şeki Rayon Mekhemesinin başkanı ve Azerbaycan Yüksek Mekhemesinin hakimi olarak görev yapmıştır.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Hakimleri
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin hakimleri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve Milli Meclis tarafından onaylanan kişilerdir. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin hakim sayısı, Azerbaycan Cumhurbaşkanının kararnamesiyle belirlenir. Şu anda Şeki Apellyasiya Mekhemesinin 18 hakimi bulunmaktadır. Hakimler, iki kollegiya (idari-iqtisadi ve cinayet) arasında bölünmüştür.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Personeli
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin personeli, başkan yardımcısı, başkatip, katip, müşavir, mühendis, avukat, muhasebeci, arşivci, sekreter, koruma ve temizlikçi gibi çeşitli görevlerde çalışan kişilerden oluşur. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin personel sayısı, Azerbaycan Cumhurbaşkanının kararnamesiyle belirlenir. Şu anda Şeki Apellyasiya Mekhemesinin 55 personeli bulunmaktadır. Personel, hakimlerin iş yükünü azaltmak ve mahkemenin verimli çalışmasını sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Yetkileri
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin yetkileri, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası, Azerbaycan Cumhuriyeti Yargı Sistemi ve Yargıçların Statüsü Kanunu, Azerbaycan Cumhuriyeti Apelyasyon Mahkemeleri Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerle belirlenir. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin yetkileri şunlardır:


  • İlk derece mahkemelerinin kararlarını, hükümlerini ve diğer yargı işlemlerini gözden geçirmek ve onaylamak, bozmak veya değiştirmek.  • Kendi yargı çevresindeki ilk derece mahkemelerine yönelik denetim ve rehberlik sağlamak.  • Kendi yargı çevresindeki ilk derece mahkemelerine yönelik istatistiksel veriler toplamak ve analiz etmek.  • Kendi yargı çevresindeki ilk derece mahkemelerine yönelik eğitim ve mesleki gelişim programları düzenlemek.  • Kendi yargı çevresindeki ilk derece mahkemelerine yönelik idari işlemler yapmak.  • Kendi yargı çevresindeki vatandaşların ve tüzel kişilerin hak ve özgürlüklerini korumak.  • Kendi yargı çevresindeki hukuki meselelerle ilgili bilgi ve görüş sunmak.  • Kendi yargı çevresindeki hukuki meselelerle ilgili bilimsel araştırma yapmak.Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Faaliyeti
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Kanunvericiliği
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin kanunvericiliği, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası, Azerbaycan Cumhuriyeti Yargı Sistemi ve Yargıçların Statüsü Kanunu, Azerbaycan Cumhuriyeti Apelyasyon Mahkemeleri Kanunu, Azerbaycan Cumhuriyeti Medeni Prosedur Kanunu, Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Prosedur Kanunu ve diğer ilgili yasal düzenlemelerden oluşur. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin kanunvericiliği, mahkemenin işleyişini, usulünü, yetkilerini, hakimlerin ve personelin statüsünü, tarafların hak ve yükümlülüklerini, kararların icrasını ve diğer konuları düzenler. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin kanunvericiliği, hukukun üstünlüğü, adaletin sağlanması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, yargı erişilebilirliği ve şeffaflığı gibi temel ilkeleri esas alır.


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi ünvanı


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi telefonu


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi faksı


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi web səhifəsi


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi e-poçtu


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi hakimləri


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi qanunvericiliyi


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi iş rejimi


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi nahar fasiləsi


Şəki Apellyasiya Məhkəməsi xidmətləri


Şeki Apellyasiya Mekhemesi elaqe nomresi


Şeki Apellyasiya Mekhemesi ish saatlari


Şeki Apellyasiya Mekhemesi qerarları


Şeki Apellyasiya Mekhemesi şikayet formu


Şeki Apellyasiya Mekhemesi elektron müraciyyet


Şeki Apellyasiya Mekhemesi prosesual qaydaları


Şeki Apellyasiya Mekhemesi yerlәşdiyi yer


Şeki Apellyasiya Mekhemesi nәzәriyyәti


Şeki Apellyasiya Mekhemesi tәlimlәri


Şeki Apellyasiya Mekhemesi statistikası


Sheki Appeal Court address


Sheki Appeal Court phone number


Sheki Appeal Court fax number


Sheki Appeal Court website


Sheki Appeal Court email address


Sheki Appeal Court judges


Sheki Appeal Court legislation


Sheki Appeal Court working hours


Sheki Appeal Court lunch break


Sheki Appeal Court services


Sheki Appeal Court contact number


Sheki Appeal Court working schedule


Sheki Appeal Court decisions


Sheki Appeal Court complaint form


Sheki Appeal Court electronic application


Sheki Appeal Court procedural rules


Sheki Appeal Court location


Sheki Appeal Court theory


Sheki Appeal Court trainings


Sheki Appeal Court statistics


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin İnzibati-İqtisadi Kollegiyası
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin inzibati-iqtisadi kollegiyası, idari ve iktisadi davaların gözden geçirilmesinden sorumlu olan bir birimdir. İnzibati-iqtisadi kollegiyası, devlet organları, yerel yönetimler, kamu kurumları ve görevlileri ile vatandaşlar ve tüzel kişiler arasındaki anlaşmazlıkları çözer. İnzibati-iqtisadi kollegiyası, vergi, gümrük, sosyal güvenlik, mülkiyet, işçi hakları, rekabet, tüketici koruması, çevre koruması, kamulaştırma, idari ceza ve diğer konularda dava bakar. İnzibati-iqtisadi kollegiyası, ilk derece mahkemelerinin kararlarını onaylayabilir, bozabilir veya değiştirebilir. İnzibati-iqtisadi kollegiyasının kararlarına karşı Azerbaycan Yüksek Mekhemesine başvurulabilir.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Cinayet Kollegiyası
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin cinayet kollegiyası, ceza davalarının gözden geçirilmesinden sorumlu olan bir birimdir. Cinayet kollegiyası, suç işledikleri iddia edilen kişilerin haklarını ve yasal çıkarlarını korur. Cinayet kollegiyası, cinayet, adam öldürme, hırsızlık, gasp, yaralama, tecavüz, uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm, rüşvet ve diğer konularda dava bakar. Cinayet kollegiyası, ilk derece mahkemelerinin kararlarını onaylayabilir, bozabilir veya değiştirebilir. Cinayet kollegiyasının kararlarına karşı Azerbaycan Yüksek Mekhemesine başvurulabilir.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin İletişim Bilgileri
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Ünvanı ve Telefonu
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin ünvanı: AZ5500 Şəki şəhəri Heydər Əliyev prospekti 1A. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin telefonu: (+994 24) 244-00-00. Şeki Apellyasiya Mekhemesine hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.


<h Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Web Saiti ve E-Poçtu
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin web saiti: . Şeki Apellyasiya Mekhemesinin web saitinde, mahkemenin tarihçesi, yapısı, yetkileri, faaliyetleri, kanunvericiliği, hakimleri, personeli, iletişim bilgileri, son haberleri, yargı istatistikleri, yargı kararları, yargı duyuruları, yargı eğitimi ve diğer bilgileri bulabilirsiniz. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin e-poçtu: info@shekiappeal.gov.az. Şeki Apellyasiya Mekhemesine e-poçt yoluyla herhangi bir soru, şikayet, öneri veya talep gönderebilirsiniz.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Sosyal Şəbəkələrdə İştirakı
Şeki Apellyasiya Mekhemesi, sosyal şəbəkələrdə de aktif bir şekilde yer almaktadır. Şeki Apellyasiya Mekhemesinin resmi Facebook hesabı: . Şeki Apellyasiya Mekhemesinin sosyal şəbəkə hesaplarında, mahkemenin son haberleri, etkinlikleri, fotoğrafları, videoları ve diğer paylaşımları takip edebilirsiniz.


Şeki Apellyasiya Mekhemesinin Son Xəbərləri
Şirvan İnzibati-İqtisadi Məhkəməsinin Hakimi Təyin Edildi
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin son xəbərlərinden biri, Şirvan İnzibati-İqtisadi Məhkəmesine yeni bir hakimin təyin edilmesidir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Əliyev'in 22 Haziran 2023 tarihli kararnamesiyle, Rasim Hüseynov Şirvan İnzibati-İqtisadi Məhkəmesinin hakimi olarak atandı. Rasim Hüseynov, daha önce Azerbaycan Yüksek Mekhemesinin hakimi olarak görev yapmıştır.


Qax Rayon Məhkəmesinin Hakimi Azad Edildi
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin son xəbərlərinden biri de, Qax Rayon Mekhemesinin hakiminin azad edilmesidir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Əliyev'in 22 Haziran 2023 tarihli kararnamesiyle, Mehman Hüseynov Qax Rayon Mekhemesinin hakimliğinden azad edildi. Mehman Hüseynov'un neden azad edildiği veya yerine kimin getirileceği henüz açıklanmadı.


Quba Rayon Mekhemesinin Hakimi Vezifesi Deyişdirildi
Şeki Apellyasiya Mekhemesinin son xebelerinden biri de, Quba Rayon Mekhemesinin hakiminin vezifesinin dey


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page